Seuraavat yritykset tai muut yhteistyötahot tarjoavat palveluja Hetassa. Niillä on yhteistyösopimus Metsähallituksen kanssa, ja ne toteuttavat kestävän luontomatkailun periaatteita (www.metsa.fi).

Opastetut retket

  • Adventure by Design (www.adventurebydesign.fi)
    • Vaellus-, hiihto-, lumikenkäily- ja valokuvausretket
  • Cape Lapland (www.hettahuskies.com, englanniksi)
    • Hiihto, lumikenkäily, melonta, koskenlasku, patikointi ja koiravaljakko-ajelut.
  • Esko Kultima Tmi (www.kultimanliikenne.fi)
    • Kalastus-, metsästys-, moottorikelkkailuretket, poroajelut, -safarit ja -vaellukset.
  • Fell Trek (www.laplandactivities.com)
    • Hiihtoretket ja -vaellukset Rauhalan kylästä Pallas-Yllästunturin kansallispuistoon sekä ohjatut melontaretket ja erävaellukset muualle Tunturi-Lappiin. 
  • Feel the Nature (www.feelthenature.fi)
    • Patikointi- pyöräily-, lumikenkäily- ja melontaretket.
  • Four Seasons Outdoors (www.fourseasonsoutdoors.fi)
    • Hiihto-, lumikenkä-, melonta-, patikointi- ja muut teemaretket. 
  • Harriniva Hotels & Safaris (www.harriniva.fi)
    • Kalastus, koiravaljakkoajelu, koskenlasku, lumikenkäily, melonta, moottorikelkkailu, poroajelu- tai safari, pyöräily. 
  • Ice Hetta Finland (www.icehetta.com)
    • Kalastus-, lintu-, metsästys-, moottorikelkkailu- ja valokuvausretket. 
  •  Jussan Tupa (www.jussantupa.fi)
    • Hiihto-, kalastus- ja potkukelkkailuretket, koiravaljakkoajelut, moottorikelkkailu- ja porosafarit
  • Lapin luontoelämys (www.lapinluontoelamys.fi)
    • Hiihto, kalastus, koskenlasku, lumikenkäily, melonta, patikointi ja pyöräily. Teemaretket, kuten retki saamelaisuuteen.
  • Lapin Safarit Oy (www.laplandsafaris.com)
    • Hiihto, kalastus, koiravaljakkoajelu, lumikenkäily, moottorikelkkailu, patikointi, poroajelu tai -safari, pyöräily ja teemaretket.
  • Lomakylä Hetan Kota (www.hetankota.fi)
    • Hiihto-, kalastus-, lumikenkäily-, patikointi-, pyöräily- ja teemaretket.
  • Näkkälä eräpalvelut (www.nakkala.com)
    • Kalastus-, melonta-, metsästys-, moottorikelkkailu-, patikointi- ja teemaretket.
  • Polar Foxtrot (www.polarfoxtrot.fi)
    • Melontaretket
  • Slope Adventures (www.slopeadventures.com)
    • Ohjelmapalvelut
  • Willijoki - Wild River Nature Adventures (www.willijoki.fi)
    • Hiihto-,  lumikenkäily-, melonta-, pyöräily- ja teemaretket sekä valokuvaus-, käsityö- ym. kurssit, sertifioitu kansallispuisto-opas, opastuskielet: suomi, englanti, espanja, saksa, venäjä. 
       

Välinevuokraus

Ruokapalvelut

Kuljetuspalvelut

Majoitus- ja tilavuokrapalvelut

  • Fell Trek (www.laplandactivities.com)
    • Ryhmien majoituspalvelut Jerisjärven rannassa ja Ketomellassa. 
  • Harriniva Hotels & Safaris (www.harriniva.fi)
    • Hotelli, kokoustilojen vuokraus, leirintäaluepalvelut.
  • Hotelli Hetan Majatalo (www.hetan-majatalo.fi)
    • Hotelli, kokoustilojen ja saunan vuokraus, kuntosali.
  • Ice Hetta Finland (www.icehetta.com)
    • Mökkivälitys.
  • Jussan Tupa (www.jussantupa.fi)
    • Hotelli, kokous- ja juhlatilavuokraus, saunojen vuokraus
  • Lomakylä Hetan Kota (www.hetankota.fi)
    • Kokoustilojen ja saunan vuokraus, leirintäaluepalvelut, mökki/huonemajoitus.
  • Näkkälä Eräpalvelut (www.nakkala.com)
    • Mökkivälitys sekä saunan ja kodan vuokraus

Muut palvelut

Yrittäjälle

Yrittäjä, ota yhteyttä ja ala yhteistyöyrittäjäksi!