Skip to main content
Outdoor destinations
Cycling

Length325 km

Duration(4-6d)

LocationVihti, Espoo, Helsinki, Hyvinkää, Vantaa, Hausjärvi, Karkkila, Loppi, Mäntsälä, Pornainen, Porvoo, Sipoo

    Reitin kokemiseen on hyvä käyttää 4-6 päivää. Neljän päivän vaihtehdo on todella hyväkuntoisille pyöräilijöille jossa päivämatkat ovat noin 8 km. Ensimmäinen yöpyminen voi olla Vihdin kirkonkylän luona tai Nummelassa. Toinen yöpymispaikka Hyvinkäällä ja kolmas yö Mäntsälässä Nummisten kylässä.
    Viiden päivän vaihtohdossa voi ottaa vähän rauhallisemmin ja yöpyä ensimmäisen yön Nuuksion kansallispuiston alueella. Toinen yö voi ajoittautua Karkkilan tai Läyliäisten alueella. Kolmannen yön hyvä vaihtoehto löytyy Oitista Niklandiasta ja neljäs yö enne Pornaisten kuntakeskusta Nummisten kylästä tai Halkian kylästä.
    Kuuden päivän vaihtoehdossa yöpymiset kannattaa ajoittaa alussa kuten viiden päivän vaihtoehdossa Nuuksion kansallispuistoon ja Karkkilaan. Koma syö on hyvä viettää Hyvinkäällä, neljäs Mäntsälässä ja viides Pornaisissa Kotojärven alueella.

    • Length

      325.8 km
    • Unpaved

      70%
    • Duration

      4-6d
    • Forest path

      17%
    • Uphill section

      -
    • Degree of difficulty (1-5)

      2
    • Downhill section

      -
    • Suited for biking

      99.5%

    Contact information

    Read more about the site