Length1,7 km
Hangassalmen ahon reitti kutsuu ihailemaan maisemia ja bongailemaan lintuja.
- Demanding accessible nature trailAn assistant and a device intended for or facilitating movement in nature may be needed for moving along the route.
- Camping not permitted
- Dry toiletRemember to bring toilet paper.
- Remember to bring a trash bagThere are no waste bins on the trail. Bring along your own trash bag and take your waste out with you when leaving.
- No winter maintenance
- No water point
Contact information
Starting pointHangassalmenaho P-alue
Reitti kuljetaan edestakaisin. Reitin pituus yhteensä on 1,7 kilometriä. Esteettömällä reitillä ei ole reittimerkintöjä, mutta reitti on hyvin selkeä.
Reitin pintamateriaalina on tiivistetty kivituhka ja poikittainen puulankutus. Kulkuväylän leveys on pääosin noin 1,4 m. Poikittaisen puulankutuksen leveys on 1,2m ja sen laidoilla kulkee puinen 7cm reunalista. Sorastetulla osuudella on yksittäisiä puita aivan reitin reunassa.
Reitti alkaa sorastetulla osuudella ja kulkee pysäköintialueelta noin 300 m matkan metsän läpi suon laitaan. Sorastetun osuuden pitkittäiskaltevuus on enintään 9 % ja poikittaiskaltevuus alle 2 %. Suolla reitti kulkee leveää poikittaispitkosta pitkin noin 180 m. Poikittaispitkososuuden alussa on parin metrin matkalta 13,5 % nousu, muutoin reitti on tasainen, kaltevuus pitkittäis- ja sivuttaissuunnassa on alle 1 %.
Reitti jatkuu jälleen sorastettuna metsässä noin 255 m saapuen Järviaavan esteettömälle taukopaikalle, kotalaavulle. Sorastetulla osuudella pitkittäiskaltevuus on enimmillään 7 %. Taukopaikalta reitti jatkuu suolla poikittaispitkoksena Järviaavan laitaan noin 80 m ja esteetön reitti päättyy katselulavalle. Takaisin palataan samaa reittiä. Reitin alussa pitkittäiskaltevuutta on alle 3 % muutaman metrin matkalta.
End pointHangassalmenaho P-alue