Siirry pääsisältöön
Retkeilykohteet
Retkeily & ulkoilu

Pituus15.7 km

Kesto(Kulkuaika 3‒8 tuntia, kulkutavasta riippuen.)

Talvireitti
SijaintiPosio

Riisitunturin kansallispuiston 20 kilometrin pituinen monitoimireitti vie lumikenkäilijän, hiihtäjän ja fatbike-fillaristin henkeäsalpaaviin tykkymaisemiin ja upeille talviunessa oleville suoalueille ja vaaroille.

15.04.2025 klo: 13.52

Riisitunturin monitoimireitin ylläpito on lopetettu tältä vuodelta

Riisitunturin monitoimireitin ylläpito on lopetettu tältä talvelta ja reitin opasteet on kerätty pois maastosta. Tunturissa on vielä puolisen metriä lunta, mutta lumet sulavat nyt vauhdilla, koska lähipäivinä on lämmintä ja aurinkoista.

    • MonikäyttöreittiKuljettavissa lumikengillä, liukulumikengillä, fatbikella tai suksilla (huom. ei latu-uraa).
    • Reitti on kuljettavissa vain talvisinTalvella lumitilanteesta riippuen tammikuun puolivälistä huhtikuuhun. Reittiä ylläpidetään huhtikuussa niin pitkään kuin hanki säilyy kantavana.
    • RengasreittiReitti on osittain rengasreitti. Nuolivaaran ympyrälenkin kulkusuunta on myötäpäivään.
    • LeiriytymismahdollisuusLeiriytyminen on sallittua ainoastaan merkittyjen tauko- ja tulentekopaikkojen välittömässä läheisyydessä.
    • TupaRiisitunturin autiotupa
    • KäymäläMuista tuoda wc-paperi.
    • Muista roskapussiReitillä ei ole jäteastioita. Tuo roskapussi ja vie roskat mennessäsi.

    Yhteystiedot

    Metsähallitus LuontopalvelutYhteydenotot ja palaute