Kukkodâh7.9 km
Pišto(3-4 t)
HastâleijeevuotâKeskivaativa
Huosiuksen huikoselta avautuu komeat näkymät Huosiusjärvelle. Järven ympäri kiertävällä reitillä pääsee tutustumaan Huosiharjuun, Iikoskeen ja Torkonluikean virtaan. Reitti on pääosin tasaista ja helppokulkuista lukuun ottamatta vaativampia harjuosuuksia. Reitin voi kulkea kiertämällä Iikoskenniemen tai lyhentää oikopolkua pitkin. Reitiltä on yhteys luontopolulle ja sitä kautta luontokeskukseen, Huosiusjärven ja Iikosken vuokrakämpille. Suuri osa Huosiuksen huikosesta on myös keltaisella merkittyä Harjujen huikosen maastopyöräilyreittiä.
- RieggeekiäinuAvžuuttum jotteemsunde vyestipiäiván.
- LonolâskiävttukiäinuKiäinust puáhtá jotteeđ vääzin, pyeráin, muotâkammuiguin tâi pälgiskaačân. Vääldi eres jotteid huámášumán (sierânâs jotteemliävtuh)
- TulâstâllâmsajeTäärhist ain vyeimist leijee meccipuáluváruttâs ovdil tulâstâllâm.
- LeirâdâttâmmáhđulâšvuotâLeiriytyminen on sallittua ainoastaan merkittyjen tauko- ja tulentekopaikkojen välittömässä läheisyydessä. Leiriytyminen ei sallittu Iikosken tulentekopaikalla tai Huosivirran tulentekopaikalla.
- HiivsigMušte pyehtiđ wc-pááppár.
- Mušte lyeniseehâKiäinust iä lah pasâttâsliteh. Pyevti lyeniseehâ já tuálvu luonijd fárustâd.
- Ij čäcičyegis
- Ij avrajuu tälviv
Ohtâvuotâtiäđuh
Huosiuksen Huikosen lähtöpaikka on Huosivirran pysäköintialue. Reitti lähtee Huosiusjärven rantaa pitkin nousten Huosiharjun päälle. Sieltä reitti yhtyy esteettömään luontopolkuun.
Luontopolulta Huosiuksen huikonen kääntyy pohjoiseen kohti Iikosken tulentekopaikkaa. Sieltä matka jatkuu Iikosken rantaa myötäillen takaisin Huosiusjärven rantaan, jota reitti seuraa suurimman osan matkasta.
Seuraava taukopaikka on Torkonluikean tulentekopaikka. Torkonlukealta matka jatkuu Hakoharjulle, ja harjun päällä takaisin Huosivirran pysäköintialueelle.
Huosiuksen huikoselta on yhteys Hakokosken hujaukselle. Yhteys lähtee hiukan ennen Torkonlukean tulentekopaikkaa.