Yhteistyötahojen tarjoamia palveluja Kolin kansallispuistossa

Seuraavat yritykset tai muut yhteistyötahot tarjoavat palveluja Kolin kansallispuistossa. Niillä on yhteistyösopimus Metsähallituksen kanssa, ja ne toteuttavat kestävän luontomatkailun periaatteita (www.metsa.fi) toimiessaan kansallispuistossa.

Ukon Yläpihan palvelut

Muut yhteistyöyritykset

Opastetut retket ja ohjelmapalvelut

  • ​Ilovoltti Oy (feelkoli.fi)
  • Erä- ja luontopalvelut Hyväntähen (hyvantahen.fi)
    • Hiihto-, koskenlasku-, lumikenkäily-, melonta-, metsästys-, patikointi- ja teemaretket sekä luontoretket kansallispuistoon
  • Erässeikkailija (www.erasseikkailija.com)
    • Marjastus-, patikointi-, pyöräily- ja sienestysretket
  • Jongunjoen matkailu (jongunjoenmatkailu.com)
    • Hiihto-, kalastus-, lumikenkäily-, melonta-, patikka- ja veneretket 
  • Karelia Cottages (kareliacottages.com)
    • ohjelmapalveluita Kolilla
  • Karu Survival Oy (karusurvival.com)
    • Hiihto-, kalastus-, lumikenkäily-, melonta- ja teemaretket
  • Kestikievari Herranniemi (herranniemi.com)
    • Ohjelmapalvelut
  • Koli Activ Oy (koliactiv.fi)
    • Ympärivuotiset ohjelmapalvelut, varusteiden myynti ja vuokraus.
  • Koli Freetime (kolifreetime.fi)
    • Ohjelmapalvelut
  • Koli Cultura (kolicultura.fi)
    • Suunnitteilla oleva luontomatkailu- ja kulttuurikeskus
  • KoliHusky (kolihusky.com, englanniksi)
    • Koiravaljakkoretket
  • Kolin Ryynänen, puh 044 5695757 ja  e-mail: holidayfinland (at)gmail.com
    • Opastuspalvelut
  • Korpinkieli
    • Opastetut retket: lumikenkäily-, patikka- ja teemaretket
  • Korpisoturi Oy (kiviniementila.fi)
    • Opastetut retket: hiihto, kalastus,lumikenkäily, moottorikelkkailu, patikointi ja pyöräily
  • Kuivalan islanninhevostalli (kuivala.fi)
    • Ratsastusvaellukset
  • LakeLand GTE (lakelandgte.fi)
    • Kalastus- ja melontaretket
  • Luontopalvelu Tervastulet (luontopalvelutervastulet.fi)
    • Opastetut retket: hiihto-, lumikenkäily- , marjastus-, sienestys-, melonta- ja patikkaretket
  • Lieksan Matkakaverit (ruunaa.eu)
    • Ruunaalla koskenlasku, ohjelmapalvelut
  • Lomakylä Timitraniemi (timitra.com)
    • Kalastus- melonta- ja pyöräily
  • Moln (moln.fi/fi)
    • ohjatut lumikenkäilyretket
  • Nevalan Perinnetila (nevalantila.fi)
    • opastuspalvelut
  • Paimentupa (paimentupa.fi)
    • Maastoratsastus
  • Piekoli Oy (piekoli.fi)
    • Ohjelmapalvelu, kansainväliset opastukset
  • Pielisen retki (pielisenretki.fi)
    • Opastetut retket: hiihto-, kalastus-, lumikenkäily-, marjastus-, patikointi-, sienestys- sekä teemaretket
  • Raatamo (raatamo.fi)
    • Patikointi, teemaretket, polkujuoksu
  • Skafur-Tour (http://skafur-tour.fi)
    • Aktiivilomat ja luontomatkat

Välinevuokraus

 

Ruokapalvelut

Kuljetuspalvelut

Majoitus- ja tilavuokrapalvelut

Muut palvelut