Siirry pääsisältöön
Retkeilykohteet
Retkeily & ulkoilu

Pituus28.9 km

Kesto(2-3 päivää)

HaastavuusVaativa

SijaintiPudasjärvi

Toraslammen kierros sopii hyvin viikonlopun mittaiselle retkelle. Reitin varrella pääset kulkemaan kuusimetsän kätköissä, ylität upeissa sävyissä loistavia puronvarsilehtoja, yövyt hurmaavan erämaalammen rannalla, valloitat Ahmavaaran ja ihailet maisemia näköalatornista. Ahmatuvan vuokrapuolen varanneilla on käytössään sauna, jonka lämmössä on mukava rentoutua vaelluspäivän rasituksista.

27.05.2025 klo: 09.50

Nämä retkikohteet ja reitit kiinnostavat ensi kesänä luonnossa liikkuvia

Metsähallituksen Erä- ja luontoyhteisössä käytiin viime vuonna keskustelua, jossa jaettiin kesän retkisuunnitelmia. Erä- ja luontoyhteisö on Metsähallituksen asiakastutkimuksen alustana toimiva yhteisö, johon kuuluu noin 1200 retkeilijä- ja eränkävijäasiakasta eri puolilta Suomea. Jäsenistä 225 osallistui retkisuunnitelmia koskevaan keskusteluun.

Lue lisää
  • RengasreittiSuositeltava kulkusuunta vastapäivään.
  • Reitti on kuljettavissa vain sulan maan aikaan
  • TulentekopaikkaTarkista aina voimassa oleva maastopalovaroitus ennen tulentekoa.
  • LeiriytymismahdollisuusLeiriytyminen on sallittua ainoastaan merkittyjen tauko- ja tulentekopaikkojen välittömässä läheisyydessä kansallispuistossa ja jokaisenoikeudella reitin kulkiessa puiston ulkopuolella.
  • TupaToraslampi (autiotupa), Ahmatupa (vuokra- ja autiotupa), Annintupa, Koiratupa, Ylpiätupa, Välitupa (päivätuvat)
  • KäymäläMuista tuoda wc-paperi.
  • Muista roskapussiReitillä ei ole jäteastioita. Tuo roskapussi ja vie roskat mennessäsi.
  • Ei vesipistettäReitin varrella on puroja ja lampia, joiden vesi suositellaan keitettäväksi ennen juomavetenä käyttöä.
  • Ei talvikunnossapitoa

Yhteystiedot

Metsähallitus LuontopalvelutYhteydenotot ja palaute