Siirry pääsisältöön
Retkeilykohteet
Pyöräily

Pituus220 km

Kesto(4-8d)

SijaintiHanko, Kemiönsaari, Raasepori, Salo

Hyppää pyörän selkään ja polje rannikkoa seuraillen Salon, Kemiönsaaren, Hangon ja Raaseporin merellisissä maisemissa. Koko reitillä on pituutta reilut 200 km, josta osa tehdään meriteitse.

  • Teijon kansallispuisto
  • Saaristomeren kansallispuisto
  • Tammisaaren vanha kaupunki
  • Ruukkikylät
  • Bengtskärin majakka

Poikkea matkan varrella idyllisissä ruukki-​ ja rannikkokylissä, virkistäydy reitin varrella olevilla uimapaikoilla, herkuttele paikallisissa ravintoloissa ja kahviloissa sekä ihaile Suomen luonnon rauhaa kolmessa eri kansallispuistoissa.

Hangon ja Kasnäsin välisellä merireitillä voit tutustua Bengtskärin majakkaan. Merietapin vuoroveneet liikennöivät kesäsesonkina. Kesäsesongin ulkopuolella on mahdollista kiertää Rannikkoreittiä sen sivureittiä hyödyntäen Kemiönsaaren ympäri.

Rannikkoreitti on jaettu päiväetappeihin, joita voit hyödyntää kulkiessasi reittiä myötäpäivään Salosta Kemiönsaareen, Hankoon ja Tammisaaren ja takaisin Saloon. Voit hyvin aloittaa Rannikkoreitin myös Tammisaaresta ja Hangosta sekä Kemiönsaarelta, ja kiertää reitin vastapäivään.


Huom!
Sivuston uudistuksen yhteydessä on ilmennyt teknisiä ongelmia joidenkin GPX-jälkien kanssa. Voit ladata toimivat GPX-jäljet bikeland.fi -etusivulta löytyvän linkin takaa. Tiedostot sisältävät myös POI-pisteet. Pahoittelut ongelmasta!

  • Pituus

    454.6 km
  • Päällystämätön

    28%
  • Kesto

    4-8d
  • Polkua

    -
  • Nousumetrit

    -
  • Haastavuus (1-5)

    2
  • Laskumetrit

    -
  • Pyöräilykelpoinen

    100%

Yhteystiedot

Kohteen ylläpito

Salon kaupunki / liikuntapalvelut

Alueen retkeily- ja matkailuneuvonta

Salon kaupunki / VisitSalo

Lisätietoa kohteesta