Siirry pääsisältöön
Retkeilykohteet
Osittain maan sisään rakennettu kämppä. Tuvan katolla kasvaa varpuja. Savupiippu on muurattu luonnonkivistä. Luonnonkiviä on myös matalan ulko-oven edustalla.
OsoiteUrho Kekkosen kansallispuisto, Sodankylä, Euref-Fin (~ WGS84) lat: 68° 15.487' lon: 28° 15.518' ETRS-TM35FIN: N: 7572173 E: 552027

Vuokratupa on yöpymispaikka, jonka voi vuokrata kokonaan oman seurueen käyttöön korkeintaan viikoksi.

Ruskaväreissä loistavalla tunturikankaalla polku, jolla kulkee vaeltaja.
16.06.2025 klo: 13.17

Kevon luonnonpuiston reitit suljettu tulva- ja vatsatautitilanteen vuoksi, Urho Kekkosen kansallispuistossa yön yli vaelluksia ei edelleenkään suositella

Metsähallitus sulkee Kevon luonnonpuiston reitit tulva- ja vatsatautitilanteen vuoksi 25.6.2025 saakka. Urho Kekkosen kansallispuistossa vatsatautiin sairastuneista on tullut lisää ilmoituksia Metsähallitukselle viikonloppuna. Metsähallitus suosittelee edelleen Urho Kekkosen kansallispuistossa retkeileviä välttämään yön yli retkiä ja pysymään merkityillä reiteillä.

Lue lisää

Yhteystiedot

Metsähallitus LuontopalvelutYhteydenotot ja palaute