Siirry pääsisältöön
Retkeilykohteet
Veneitä laiturissa, tyyni vesi. Kuva veden päältä, taustalla puustoa.

Satamosaari on suosittu retkisatama Imatran ja Lappeenrannan välisen laivareitin varrella. Tuulilta suojaisa laguunimainen lahti on jääkauden muovaama suojasatama.

  • Paljon laituritilaa suojaisessa lahdessa
  • Kaksi saunaa veneilijöiden ja retkeilijöiden käytössä
  • Hauskanmuotoinen harjusaari, jossa laguunimainen lahti

Satamosaari on leppoisa kesäinen keidas Saimaalla lähellä Imatran, Rauhan ja Joutsenon satamia. Satama sijaitsee laguunimaisessa lahdessa, jonne johtaa pohjoisen suunnalta viitoitettu väylä. Satamosaaressa on veneilijöille kolme laituria sekä risteilylaituri, jolta nousee myös liikuntaesteisille soveltuva kulkuväylä saareen. Lahden eri puolilla on kaksi muuta nuotiokatosta ja yhteensä kaksi saunaa. Saunoista voi varata yksityisen tunnin vuoron tai nauttia löylyistä naisten tai miesten vuorolla illemmalla. Sauna lämmitetään -saunojien toimesta omatoimisesti.

Satamosaaren kartalle merkityn virkistysalueen omistaa Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiö, eteläinen ja läntinen niemi ovat Lappeenrannan kaupungin. Koko saari on virkistyskäytössä.

Sää- ja keliolosuhteet

tiistai

Pilvistä
13°C / 19°C
6
0 mm

keskiviikko

Selkeää
13°C / 23°C
1
0 mm

torstai

Selkeää
15°C / 23°C
3
0 mm

perjantai

Pilvistä
11°C / 17°C
7
1,7 mm
Havaintoasema: Mietinsaari, Lappeenranta
Lähde: Ilmatieteen laitos

Vierailijan muistilista

  • Jokaisenoikeudet ovat voimassa tällä alueella
  • Pidä lemmikit aina kytkettynäKoirien jätökset tulee siivota poluista sivummalle.
  • Tee tulet vain sallituilla paikoillaMaastopalovaroituksen aikaan tulenteko on kielletty.
  • Risukeittimien ja kertakäyttögrillien käyttö on kielletty
  • Yöpyminen retkisatamassa on sallittuRetkisatamassa saa pitää venettä enintään 2 vuorokautta.
  • Muista tuoda roskapussiPysäköintialueella on jäteastia. Tuo roskapussi ja vie roskat jäteastiaan.

Yhteystiedot

Kohteen ylläpito

Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiö