Piilolammin virkistysalue tarjoaa ympäri vuoden helpon tavan päästä retkeilemään erämaiseen ympäristöön, rauhallisen lammen rantaan. Eväshetken jälkeen Piilolammin voi kiertää luontopolkua pitkin tai suunnata syvemmälle metsän siimekseen. Piilolammin virkistysalue on osa laajaa Kytäjä-Usmin retkeilyaluetta, jossa on hyvät mahdollisuudet luonnossa liikkumiseen ja retkeilyyn ympäri vuoden.
- Lähtöpaikka suurempiin seikkailuihin
- Helppo ja esteetön retkikohde
- Rauhallinen lampi
- Komeat kalliot
Uuvin virkistysalue sijaitsee Hyvinkäällä Piilolammin etelärannalla. Lammen rannalla olevalta taukopaikalta avautuu näkymä lammelle ja ympäröivään metsään. Vuoden ympäri vihreänä loistavien kuusien ja mäntyjen lisäksi tuuli heiluttelee koivujen, haapojen ja leppien lehtiä. Aluetta halkovan kapean soratien ympärillä kohoavat jyrkät kalliot, jotka luovat oman erityisen luonteensa ja tunnelmansa. Ne myös tarjoavat harrastusmahdollisuuksia kiipeilijöille.
Alueella on helppo retkeillä, sillä siellä on kaksi tulipaikkaa. Lammen rannalla sijaitseva tulipaikka on esteetön, samoin sinne johtava reitti. Alueen toinen tulipaikka sijaitsee entisen pientilan pihapiirissä, jonka rakennukset on purettu.
Kytäjä-Usmi
Piilolammin virkistysalueen ympärillä levittäytyy laaja Kytäjä-Usmin retkeilyalue, jota ylläpitää Hyvinkään kaupunki. Kytäjä-Usmin seutua kirjovat pienten lampien mosaiikki, jyrkkäpiirteiset kalliot ja syvät solat. Alue sijoittuu muinaisen tulivuoren kraateriin, josta muistona on alueelle tyypillinen kestävä kivilaji gabro. Tätä etenkin rakennuksissa ja hautakivissä käytettävää ”mustaa graniittia” on aikoinaan nostettu alueen monista louhoksista, joista yksi sijaitsee Piilolammin itärannalla.
Piilolammin virkistysalue on tärkeä lähtöportti sekä taukopaikka Kytäjä-Usmilla retkeileville. Kytäjä-Usmin monipuolisia ulkoilureittejä, latuja ja tulentekopaikkoja ylläpitää Hyvinkään kaupunki, ja alue tarjoaa hyvät mahdollisuudet luonnossa liikkumiseen ja retkeilyyn kaikkina vuodenaikoina. Piilolammia sivuaa kaksi kaupungin ulkoilureittiä. Lisäksi Piilolammin ympäri kiertää 2,3 km pituinen Hyvinkään kaupungin luontopolku, jonka lähtöpisteenä Piilolammin pysäköintipaikka toimii.
Vierailijan muistilista
- Jokaisenoikeudet ovat voimassa tällä alueella
- Pidä lemmikit aina kytkettynäMuista myös koirankakkapussi ja korjaa jätökset pois.
- Tulentekopaikalla saa käyttää ainoastaan paikalle toimitettuja tai itse tuotuja polttopuitaMuista polttopuiden kohtuukäyttö.
- Risukeittimien ja kertakäyttögrillien käyttö on kielletty
- Muista tuoda roskapussiPysäköintialueella on jäteastia. Tuo roskapussi ja vie roskat jäteastiaan.
- Tee tulet vain sallituilla paikoillaMaastopalovaroituksen aikaan tulenteko on kielletty.
- Leiriytyminen sallittu jokaisenoikeuksien puitteissaPysäköintialueilla leiriytyminen on kielletty. Leiriytymiseksi lasketaan esimerkiksi retkituolien sijoittaminen ajoneuvon ulkopuolelle ja tukijalkojen ulos ruuvaaminen.