OsoiteUrho Kekkosen kansallispuisto, Savukoski, Euref-Fin (~ WGS84) lat: 68° 01.9734' lon: 28° 43.3876' ETRS-TM35FIN: N: 7547534 E: 571924
Vaatimaton autiotupa on käytössä vuoden ympäri. Vaativa erämaakohde.
Autiotupa on avoin, jaettava ja maksuton levähdys- ja yöpymispaikka omatoimiretkeilijöille (ei yrityskäyttöön). Autiotuvissa voi yöpyä yön tai kaksi ilman ennakkovarausta. Varaudu siihen, että autiotupaan ei mahdu nukkumaan.
Tuvan varustelu:
- 10 makuupaikkaa.
- Lämmitys kamiinalla. Kaasuliesi.
- Ei juomavesipistettä. Luonnonvedet puhdistettava ennen juomista.
- Ei jätehuoltoa. Tuo omat jätteesi pois maastosta.
- Ota omat ruuanlaittovälineet mukaan.
- Tupaan saa tuoda lemmikkejä vain muiden käyttäjien suostumuksella.
Pihapiirissä sauna.

16.06.2025 klo: 13.17
Kevon luonnonpuiston reitit suljettu tulva- ja vatsatautitilanteen vuoksi, Urho Kekkosen kansallispuistossa yön yli vaelluksia ei edelleenkään suositella
Metsähallitus sulkee Kevon luonnonpuiston reitit tulva- ja vatsatautitilanteen vuoksi 25.6.2025 saakka. Urho Kekkosen kansallispuistossa vatsatautiin sairastuneista on tullut lisää ilmoituksia Metsähallitukselle viikonloppuna. Metsähallitus suosittelee edelleen Urho Kekkosen kansallispuistossa retkeileviä välttämään yön yli retkiä ja pysymään merkityillä reiteillä.
Lue lisääYhteystiedot
Metsähallitus LuontopalvelutYhteydenotot ja palaute