Ilmastonmuutoksen myötä retkeilyn olosuhteet muuttuvat jo vuoteen 2050 mennessä
Metsähallituksen Luontopalvelut ja Ilmatieteen laitos ovat julkaisseet raportin, jossa tarkastellaan kahta mahdollista ilmastotulevaisuutta Pallas–Yllästunturin ja Oulangan kansallispuistoissa vuosille 2041–2070 ja 2071–2100.
Molemmissa ilmastotulevaisuuksissa lämpötila nousee, mutta toisessa sadannan lisääntyminen on maltillisempaa, kun taas toisessa sää muuttuu selkeästi kosteanlämpimäksi ja talvet leudommiksi.
Mitä tämä tarkoittaa retkeilijälle 2050?
- Lyhyemmät talvet: Pysyvä yli 20 cm lumipeite tulee muutamia viikkoja myöhemmin, satunnaisina vuosina vuodenvaihteen jälkeen tai myöhäisimmillään jopa helmikuussa. Talvi on keskimäärin noin kuukauden lyhyempi.
- Pidempi retkeilykausi sulan maan aikaan: Terminen kasvukausi (aika, jolloin vuorokauden keskilämpötila pysyy yli +5 °C) aikaistuu 1–2 viikolla, jolloin se myös pitenee. Aikaisempi kevät ja myöhempi talvi voi tarkoittaa enemmän sulan maan vaellusviikkoja.
- Haastavammat olosuhteet: Termisen talven viivästyminen ja talviset vesisateet voivat vaikeuttaa reittien huoltoa. Nollanylityspäivät lisääntyvät ja lisäävät liukkautta.
- Rakenteiden rasitus: Lisääntynyt ilmankosteus voi heikentää rakenteiden, kuten laavujen, pitkospuiden ja taukopaikkojen, kuntoa. Lisääntyvät valumavedet kuluttavat reittejä.
- Hellejaksot: Voimistuvat helteet voivat haastaa retkeilijän jaksamista ja lisätä pelastustehtäviä. Kuivuus voi lisääntyä ja vähentää juomavesien määrää tai laatua.
Luonto muuttuu – mutta retkeily voi jatkua
Ilmastonmuutos ei tarkoita retkeilyn loppua, vaan uudenlaista sopeutumista. Metsähallituksen Luontopalvelut kehittää parhaillaan ilmastoviisaan taukopaikan konseptia.
Lisätietoja
- Lue koko raportti: Pohjoisten luonnonsuojelualueiden ilmastotulevaisuudet (pdf 4,2 mt, 64 sivua, julkaisut.metsa.fi)
- Ilmastonmuutostaulukot nähtävissä CLAP-hankkeen aineistot -sivulla (metsa.fi)
