
Talviretkeily Pohjois-Lapissa – vinkit päiväretkelle kansallispuistoihin ja muihin luontokohteisiin
13.11.2025Etsitkö parhaita talviretkeilykohteita Pohjois-Lapissa? Tässä Metsähallituksen retkeilyn asiantuntijoiden vinkit kävelyyn, hiihtoon, lumikenkäilyyn ja tulentekopaikkoihin.
Haluaisin kävelylle luontoon – missä pääsen kulkemaan?
Parhaiten päiväretkistä talvella nauttii huolletuilla tai auratuilla merkityillä reiteillä. Pohjois-Lapin alueella on talvella runsaasti lunta, joten varmin ja turvallisin valinta on reitit, joita huolletaan talvella.
Saariselkä Kiilopää talvipolut (saariselkatrails.fi) Urho Kekkosen kansallispuiston alueella
Polut on tarkoitettu kävelijöille, lumikenkäilijöille sekä pyöräilijöille. Talvipoluille voi lähteä Saariselältä Urho Kekkosen kansallispuiston lähtöportilta tai Kiilopään pysäköintialueelta.
Polut on merkitty maastoon sinisin kyltein, joissa on pyöräilijän, koiranulkoiluttajan ja lumikenkäiljän kuva. Polkujen ajantasaisesta huollosta ilmoitetaan ylläpitäjän, Saariselän alueen Hoito-osuuskunnan sivuilla (saariselkatrails.fi). Ostamalla sähköisen kartan, tuet latujen ylläpitoa ja huoltoa.
Auratut ja huolletut reitit talvella:
- Aurorapolku Saariselällä. Auroratupa on suosittu paikka revontulien katseluun.
- Juutuanpolku Inarin kirkonkylällä.
Huomioithan sääolojen vaihtelut: vesisateen jälkeen polut saattavat olla liukkaita.
Kesäreitit, joita kuljetaan paljon myös talvella, mutta joissa ei ole talvikunnossapitoa:
- Vasapolku Kiilopäällä
- Tuulijärvi polku Inarin ja Ivalon välillä.
Reittimerkit ja reitti voivat peittyä runsaan lumisateen jälkeen.

Haluan ulkoiluttaa suksiani – missä on hiihtolatuja?
- Saariselän huolletut ladut. (saariselkatrails.fi). Lähtöpaikkoja ovat Saariselän Urho Kekkosen kansallispuiston lähtöportti, Laanila, Kakslauttanen sekä Kiilopään lähtöportti.
Saariselältä ja Laanilasta pääsee helpohkoille ja valaistuille latuosuuksille, jotka eivät nouse ylös tunturiin. Jos taas mielit luontoladuille (perinteinen hiihtotapa), Kiilopäältä pääset suoraan tunturiolosuhteisiin ja esimerkiksi Rautulammelle luontoladulle.
Latuja huoltaa Saariselän alueen Hoito-osuuskunta. - Jänkkävaara Ivalossa (30 km Saariselältä pohjoiseen). Jänkkävaarasta löydät haastavia nousuja, laskuja ja valaistua latua. Ivalon alueelta löytyy myös latuja joen jäältä.
- Juutuanvaaran hiihtostadion Inarin kirkonkylällä. Ivalon ja Inarin kylien latuja (inari.karttatiimi.fi) huoltaa Inarin kunta. Aineistoista voit valita hiihtoladut ja latujen kunnossapito.

Helposti saavutettavat taukopaikat
Saariselän ja Kiilopään alueilla Urho Kekkosen kansallispuiston tuntumasta löydät lyhyen kävelymatkan päässä pysäköintipaikalta seuraavat tulentekopaikat:
- Auroratuvan tulentekopaikka on 700 metrin kävelymatkan päässä pysäköintipaikalta (huolletaan talvisin) Saariselän Urho Kekkosen kansallispuiston lähtöportilta. Aurorapolku on aurattu, mutta reitillä on jyrkkää nousua laavulle.
- Sivakkaojan laavulle pääsee Kiilopääntien varren Ruijanpolun pysäköintipaikalta (huolletaan talvisin) metsäistä polkua. Polku on osa Ruijanpolkua ja reittimerkinnät voivat olla harvassa. Reitillä ei ole talvikunnossapitoa, mutta polulla on kulkijoita myös talvisin.
- Kiilo-ojan tulentekopaikalle pääsee suoraan Suomen Latu Kiilopään pihasta, kävelymatkaa n. 200 metriä ladun vieressä kulkien.
Inarin kirkonkylän läheisyydessä tulentekopaikat:
- Jäniskosken laavulle on matkaa 500 metriä Jäniskosken pysäköintipaikalta.
- Akselin laavulle on matkaa kävellen Jäniskosken pysäköintipaikalta 700 metriä.

Lyhyet lumikenkäretket
Suosittelemme lumikenkäretkille talvireittejä, jotka ovat maastoon merkittyjä.
Urho Kekkosen kansallispuistossa:

Missä tulisi välttää liikkumista talvella?
- Älä lähde avotunturiin huonolla säällä.
- Hiihtoladuilla käveleminen ja lumikenkäily on kiellettyä.
- Kansallispuistojen tunturialueilla sijaitsevat kesäreitit eivät sovellu talviretkeilyyn.
- Varo heikkoja jäitä!
Urho Kekkosen kansallispuiston (pois lukien Vasapolku ja Tankavaaran Urpiaislenkki) ja Lemmenjoen kesäreittejä ei huolleta talvisin, joten emme suosittele kesäreittejä lumikenkäilyyn tai kävelyyn. Kesäreittimerkinnät saattavat peittyä lumituiskussa ja merkit voivat olla niin harvakseltaan, ettei seuraavaa merkintää voi erottaa. Lisäksi hiihtoladut kulkevat Urho Kekkosen kansallispuistossa osin kesäreittejä pitkin. Tunturialueella sääolosuhteet voivat vaihtua nopeasti auringonpaisteesta lumituiskuun ja huonoon näkyvyyteen. https://tunturisaa.fi/
Inarin kirkonkylän Otsamolle kulkeva reitti ei ole turvallinen talvella, reittimerkit peittyvät ja polkua ei näy.
Inarin kirkonkylän läheisyydessä virtaava Juutuanjoki ei jäädy kokonaan talvella ja kovan virtauksen takia jäällä liikkuminen ei ole turvallista.