
Etsitkö parhaita talviretkeilykohteita Pirkanmaalla? Tässä Metsähallituksen retkeilyn asiantuntijoiden vinkit kävelyyn, hiihtoon, lumikenkäilyyn ja tulentekopaikkoihin.
Seitsemisen, Helvetinjärven tai Isojärven kansallispuistoissa ei ylläpidetä eli aurata kävelyreittejä talviaikaan, mutta jotkut reiteistä ovat niin suosittuja, että niille tamppautuu retkeilijöiden toimesta kulkukelpoinen polku. Keliolosuhteet tulee kuitenkin huomioida. Kovan lumisateen jälkeen reitti saattaa olla vaikeasti havaittavissa ja tietynlaisissa keliolosuhteissa polku voi olla todella liukas.
Todennäköisimmin pääset läpi talven kävelemään näillä reiteillä:

Pirkanmaalla kansallispuistoissa tai muissa Metsähallituksen ylläpitämissä luontokohteissa ei ylläpidetä latuverkostoa.
Kaupungit ylläpitävät latuverkostoja omilla luontoalueillaan.
Jos pysäköintialue on talvikunnossapidon piirissä ja lähellä on tulentekopaikka, niin yleensä reitti pysäköintialueelta tulentekopaikalle tamppautuu kävijöiden toimesta. Tiedot pysäköintialueiden talvikunnossapidosta löydät klikkaamalla pysäköintialueen kuvaketta kartalta tai voit katsoa tiedot kohteen saapuminen-sivulta.
Helposti talviaikaankin saavutettavia tulentekopaikkoja ovat:

Pirkanmaan luontokohteissa ei ole erikseen merkattuja lumikenkäilyreittejä. Voit lumikenkäillä missä vain liikkumisrajoitusalueet huomioiden. Helpointa on kulkea lumikengillä kesäretkeilyreittejä seuraillen, jolloin voit seurata reittimerkintöjä ja kuljet varmasti turvallisessa maastossa. Huomioithan, että runsaassa lumessa lumikenkäily on raskasta, joten aloittelijan kannattaa valita lyhyitä reittejä.
Lumikenkäretken suunnittelu kannattaa aloittaa tarkastamalla pysäköintialueiden talvikunnossapito klikkaamalla pysäköintialueen kuvaketta kartalta tai voit katsoa tiedot kohteen saapuminen-sivulta.

Pukalan virkistysmetsässä, Riuttaskorven virkistysmetsässä tai Siikanevan soidensuojelualueella ei ole talvikunnossapitoa pysäköintialueilla, joten alueille pääseminen talviaikaan on hankalaa.
Helvetinjärvellä retkeillessä tulee talviaikaan olla erityisen varovainen. Vaikka Helvetistä itään -reitti on yleensä kuljettavissa, reitin taukopaikka sijaitsee pitkän portaikon päässä järven rannalla. Talviaikaan portaikkoon kertyy lunta ja jäätä. Myös näköalapaikat voivat olla vaarallisen liukkaita. Helvetinkolun pohjalla käveleminen on turvallisuussyistä kielletty ympäri vuoden.
Seitsemisen kansallispuisto
Helvetinjärven kansallispuisto
Isojärven kansallispuisto