Skip to main content
Hiking destinations
Vánddardeapmi & olgolihkadeapmi

Guhkkodat32 km

SajádatLieksa

Ruunaan Koskikierros kuljettaa retkeilijän milloin ylävirtaan ja milloin alavirtaan, aina Neitikosken kupeesta ylös Haapaniskalle ja alas Murrookoskelle saakka. Reitti puikkelehtii kuohuvien koskien ohi ja siltojen yli. Kulkijan kengät pysyvät kuitenkin tulevasti maan kamaralla tai ainakin sillan kannella. Rengasreitin varrella on runsaasti laavuja ja tulentekopaikkoja. Lähtöpisteessä ovat Neitikosken retkeilykeskuksen palvelut. Reitin voi myös puolittaa ylittämällä joen veneellä Kattilaniemen tai Vastuuniemen kohdalla. Ylitysveneet ovat käytettävissä 31.10. saakka.

  • RiekkesmáđidjaÁvžžuhuvvon johttit miehtebeaivái.
  • Máđija sáhttá johttit dušše bievlan
  • GihttenvejolašvuohtaLeiriytyminen on suositeltavaa merkittyjen tauko- ja tulentekopaikkojen välittömässä läheisyydessä.
  • DolastallanbáikiDárkkis álo fámus lean meahccebuollinváruhusa ovdal dolastallama.
  • Muitte ruskaseahkaReitillä ei ole jäteastioita. Retkeilyalueen ekopisteet sijaitsevat Siikakosken ja Neitikosken pysäköintialueilla.
  • HivssetMuitte buktit hivssetbáhpára.

Oktavuođadieđut

Metsähallitus Nature ServicesOktavuođaváldimat ja máhcahat