Guhkkodat4.7 km
Bistin(n. 2 h)
HástaleaddjivuohtaHelppo
Fiskträskin kierroksen laidalla pääsee ihastelemaan järvinäkymää keittokatoksesta tai laavusta käsin. Maisemiltaan vaihtelevan reitin varrella on myös monimuotoista metsää ja suota. Reitille voi lähteä joko Korvenportista tai Bakunkärristä.
- Ii dálvefuolaheapmi
- Ii čáhcečuokkis
- HivssetMuitte buktit hivssetbáhpára.
- GihttenvejolašvuohtaGohtten lea lobálaš dušše merkejuvvon bosihan- ja dolastallansajiid njuolggo lagasvuođas.
- Muitte ruskaseahkaMáđijas eai leat bázahuslihtit. Buvtte ruskaseahka ja doalvvo ruskkaid fárustat.
- RiekkesmáđidjaReitin voi kiertää kumpaankin suuntaan.
- DolastallanbáikiDárkkis álo fámus lean meahccebuollinváruhusa ovdal dolastallama.
- Máđija sáhttá johttit dušše bievlan
Oktavuođadieđut
Lähtöpiste: Knutersintie 256, 04130 Sipoo (Korvenportti) tai Knutersintie 421, 04130 Sipoo (Bakunkärr)
Reitin voi kiertää myötä- tai vastapäivään.
Reitin tunnus: oranssi vinoneliö
Fiskträskin kierrokselle pääsee kahdesta lähtöpaikasta, Korvenportista tai Bakunkärristä, ja siirtymät rengasreitille ovat yhtä pitkiä, 800 metriä. Korvenportista Fiskträskin rantaan on 1,2 kilometriä.
Maisemiltaan vaihtelevan reitin varrella on pääosin kuusivaltaisia metsiä, mutta myös sekametsiä, puustoista suota ja reitin kokokohtana erämainen järvi Fiskträsk.
Reitillä on niin metsäpolkua, leveää ja sorastettua väylää kuin pitkospuita ja polkusiltoja.
Fiskträskillä sijaitsevat taukopaikan keittokatos, laavu, puuliiteri ja kuivakäymälä, jotka sijaitsevat hieman reitiltä itään järven rannalla. Laavun yhteydessä on myös tulentekopaikka. Keittokatoksen vieressä on telttailualue.
Fiskträskin kierroksen voi lopettaa joko Korvenporttiin tai Bakunkärriin. Paluupiste: Knutersintie 256, 04130 Sipoo (Korvenportti) tai Knutersintie 421, 04130 Sipoo (Bakunkärr)