Guhkkodat2 km
Bistin(1 tunti)
HástaleaddjivuohtaHelppo
Aurorapolku kulkee Saariselän kylän läheisyydessä ja sopii kaiken ikäisille. Aurorapolun varrella on päivätupa ja nuotiopaikkoja sekä käymälä. Sorastettu reitti kulkee mäntymetsässä sekä kurun reunaa. Reitin voi kiertää molempiin suuntiin ja se aurataan talvisin. Reitti on valaistu ja merkitty mustilla tolpilla, joissa on violetti Aurorapolun symboli. Auroratuvan tuntumassa voi ihastella revontulia tai tavata vaikka Kuukkelin. Reitti on erittäin vaativa esteetön reitti suurien pituuskaltevuuksien vuoksi, mutta se voi soveltua joillekin esteettömiä palveluita tarvitseville.
- Riekkesmáđidja
- LotnolasgeavahanmáđidjaMáđijas sáhttá lihkadit vácci, sihkkeliin, muohtagápmagiiguin dahje viega. Válddáthan vuhtii eará johttiid (eará leavttut)
- DolastallanbáikiDárkkis álo fámus lean meahccebuollinváruhusa ovdal dolastallama.
- Easttahis máđidja
- GihttenvejolašvuohtaGohtten lea lobálaš dušše merkejuvvon bosihan- ja dolastallansajiid njuolggo lagasvuođas.
- Stohpu
- HivssetMuitte buktit hivssetbáhpára.
- Ii čáhcečuokkis
Oktavuođadieđut
VuoggačuokkisLutontie 12, 99830 Saariselkä
Aurorapolulle pääsee Urho Kekkosen kansallispuiston lähtöportilta Saariselältä. Portilta lähdetään ensin Laanilan suuntaan n. 70 m, jonka jälkeen käännytään vasemmalle ja kuljetaan 40 m, jonka jälkeen käännytään oikealle seuraten Aurorapolun violetteja symbolimerkkejä.
Tämän jälkeen polulla on silta yli tunturipuron, jonka jälkeen alkaa nousu kohti Auroratupaa. Seuraavasta risteyksestä käännytään oikealle ja kurun reunalta taas vasemmalle.
Tämän jälkeen kuljetaan n. 100 m Auroratuvalle, jossa on varaustupa ja päivätupa. Pihamaalla on kolme nuotiopaikkaa, puuliiteri ja imukäymälä.
Reitti jatkuu tuvan jälkeen kohti Kullanhuuhtojantietä mutkaiseen alamäkeen. Polulle pääsee myös Kullanhuuhtojantieltä, joka vie hiihtohisseille. Alamäen jälkeen reitti kääntyy vasemmalle takaisin kohti risteystä, josta pääsee sillalle ja edelleen takaisin lähtöportille.
LoahpahančuokkisLutontie 12, 99830 Saariselkä