Skip to main content
Hiking destinations
Vánddardeapmi & olgolihkadeapmi

Guhkkodat9.5 km

HástaleaddjivuohtaKeskivaativa

SajádatSavukoski

Kivitunturin luontopolku tarjoaa huikaisevat näkymät ja esittelee komeaa itälappilaista tunturi- ja metsäluontoa monipuolisesti: jääkauden jälkiä, rotkoja, kiviharjanteita, kuusikkokorpia, puronotkoja ja upeita kaukomaisemia. Kivitunturilla voi kiertää 5,9 km pituisen lyhyen reitin (punaisella puihin merkitty polku) tai jatkaa vaativamman pitkän reitin Sotsonportin kautta (merkitty puihin keltaisella), jolloin reitin yhteispituudeksi tulee 9,5 km. Reittien varrella on portaita, silta, taukopaikkoja sekä Kivitunturin luonnosta ja geologiasta kertovia opastauluja.

  • Jääkauden jälkiä esim. muotoutuneet kivien pinnat, kalliolohkareet, kuopat, harjut, kuru, railot, geologiasta kertovat taulut
  • Rakkakivikot
  • Tulentekopaikat
  • Kosteikkokasvillisuutta sammaleineen
  • Aktiviteetit: patikointi, nähtävyydet, marjastus, sienestys
  • Reitillä on korkeuseroja ja portaita
  • Kostealla kelillä polku on vaikeampi kulkuisempi, kivet ja pitkokset voivat olla liukkaita
  • Tukevat jalkineet ovat tarpeen polulla kuljettaessa
  • RiekkesmáđidjaÁvžžuhuvvon johttit miehtebeaivái.
  • DolastallanbáikiDárkkis álo fámus lean meahccebuollinváruhusa ovdal dolastallama.
  • Ii čáhcečuokkisLammesta, virtaavista joista ja puroista voi ottaa vettä. Luonnonvesi suositellaan aina keitettäväksi ennen käyttöä.
  • Máđija sáhttá johttit dušše bievlanEi talvihuoltoa ja tie lähtöpisteeseen voi olla auki vain satunnaisesti.
  • HivssetMuitte buktit hivssetbáhpára.
  • GihttenvejolašvuohtaGohtten lea lobálaš dušše merkejuvvon bosihan- ja dolastallansajiid njuolggo lagasvuođas.
  • Muitte ruskaseahkaMáđijas eai leat bázahuslihtit. Buvtte ruskaseahka ja doalvvo ruskkaid fárustat.

Lassedieđut máđijas

Oktavuođadieđut

Metsähallitus Nature ServicesOktavuođaváldimat ja máhcahat