Siirry pääsisältöön
Retkeilykohteet

Pähkinäisten talkooleiri 2.-9.8.2025 Saaristomerellä

07.08.2025

Naantalin Pähkinäisten saarella Saaristomerellä autetaan uhanalaisia perinneympäristöjen lajeja kunnostamalla umpeenkasvaneita niittyjä ja hakamaita. Saaren perinneympäristöjä kunnostetaan talkootyönä WWF:n ja Metsähallituksen Luontopalveluiden yhteistyönä järjestämällä talkooleirillä. Pähkinäisten saari on laaja ja monipuolinen kokonaisuus, johon mahtuu niin niittyjä ja niitä reunustavia hakamaita kuin lehtoja ja jylhiä kalliometsiäkin.

Leirillä raivataan nuorta puustoa uhanalaisen pikkuapolloperhosen elinympäristöstä. Myös tammien ja harvinaisten metsäomenapuiden ympäriltä poistetaan näiden kanssa kilpailevaa puustoa.

”Olemme saaneet hyvin raivattua uusia kasvupaikkoja pikkuapollon toukkien ravintokasville, pystykiurunkannukselle. Pähkinäisten saari on maakannaksen kautta yhteydessä toiseen saareen, Kenkämaahan, missä pikkuapollokanta on vahvempi. Näin saimme luotua perhosille uutta elintilaa, jonne ne pääsevät leviämään maakannasta pitkin”, kertoo WWF Suomen leirivetäjä Jussi Nikula.

Kaadettujen kuusien raivaustähteet poltetaan tuli loimuten niittyjä reunustavilla kangasmailla. Raivaustähteiden poltto vapauttaa puustoon sitoutuneen typen takaisin ilmakehään ja ehkäisten niityn rehevöitymistä.

"Raivaustähteitä poltetaan joskus elävän puun juurella, jotta muodostuu monille lajeille tärkeää hiiltynyttä puuta. Kuusen neulasilla on happamoittava vaikutus maaperään, ja havujen polttaminen ehkäiseekin niittyjen ja hakamaiden happamoitumista", kertoo talkooleiristä Metsähallituksen Luontopalvelujen puolesta vastaava Markus Jaskari.

Retkipäivänä talkoolaiset vierailivat Ahvensaaren kalkkikallioilla ja louhoksilla paikallisten oppaiden tarinoidessa luonnosta ja historiasta. Talkoopäivinä syödään yhdessä. Iltaisin saunotaan rantasaunassa ja uidaan meressä.

Perinnebiotooppien kunnostustoimet rahoitetaan ympäristöministeriön Helmi-monimuotoisuusohjelmasta.

Seuraava leiri on Hamnholmenin saarella 16.-21.8.2025. Leirillä on vielä vapaita paikkoja. Lue lisää Hamnholmenin talkooleiristä (wwf.fi).

Kaksi henkilöä polttaa rankoja rannan läheisyydessä.