
Repoveden kansallispuistossa Lapinsalmen riippusilta on jälleen avoinna. Silta otettiin käyttöön välittömästi sen jälkeen, kun se hyväksyttiin käyttöönottotarkastuksessa perjantaina 6. helmikuuta. Sillan avautuminen palauttaa kulkuyhteyden kansallispuiston suosituille reiteille, kuten Kaakkurinkierrokselle. Silta laitettiin käyttökieltoon tammikuussa 2024, koska laskelmien perusteella kova tuuli voi vaurioittaa siltaa ja se tarvitsi lisävahvistusta.
Lapinsalmen riippusilta on ollut poissa käytöstä tammikuusta 2024 lähtien. Silta suljettiin, koska sen todettiin käyttäytyvän kovalla tuulella ennakoimattomasti, mikä aiheutti turvallisuusriskin. Myöhemmissä selvityksissä ilmeni suunnitteluvirheitä tuulikuormien arvioinnissa, minkä vuoksi silta päätettiin ankkuroida uudelleen ja varustaa lisäturvarakenteilla.
”Kunnostusten jälkeen siltaa on nyt turvallista käyttää. Sillan valmistuminen lisää talviretkeilyn turvallisuutta”, kertoo rakentamisen erityisasiantuntija Tero Mustonen Metsähallituksen Luontopalveluista.
Nyt päättyneet kunnostukset käynnistyivät vuoden 2025 lokakuussa. Sillan kunnostaminen oli laaja työ, joka edellytti usean suunnittelijan työn yhdistämistä, ja esimerkiksi kallioporaukset olivat odotettua isompia.
Lapinsalmen riippusilta on yksi Repoveden tunnetuimmista rakenteista: noin 50 metriä pitkä riippusilta, joka yhdistää Lapinsalmen kallioiset rannat ja toimii tärkeänä osana alueen ympyräreittejä.
Helmikuun ensimmäisellä viikolla sillalle asennettiin putoamissuojat eli putoamisverkot, jotka olivat viimeinen merkittävä työvaihe ennen käyttöönottoa. Sillalla järjestettiin perjantaina 6. helmikuuta käyttöönottotarkastus. Hyväksytyn käyttöönottotarkastuksen jälkeen silta avattiin välittömästi retkeilijöille.
Keväällä sillan vaijereita kiristetään vielä lopulliseen jännitykseensä. Sillan vieressä on tätä varten puisia lavoja, jotka näyttävät hieman katselulavoilta.
”Lavat poistetaan kiristämisen jälkeen keväällä. On tärkeää, että retkeilijät eivät siirrä tai käytä lavoja muuhun tarkoitukseen", kertoo Tero Mustonen.
Lapinsalmen parkkipaikalle johtavaa tietä ei talvikaudella ole aurattu, mutta se aurataan sillan avautumisen jälkeen seuraavan kerran viimeistään sitten, kun uutta lunta tulee. Retkeilijöiden kannattaakin vielä suunnata kansallispuistoon Saarijärven tai Tervajärven pysäköintialueille, joilta pääsee hyvin eri reiteille.
Sillan avauduttua kulku suositulle Kaakkurinkierrokselle onnistuu jälleen normaalisti. Silta palvelee retkeilijöitä Kapiaveden ylittämisessä, sillä Ketunlossin korjaaminen jatkuu keväällä. Ketunlossin läntinen laituri on kunnostettu, mutta itäinen laituri viimeistellään keväällä. Kevään tai alkukesän aikana laitureiden väliin asennetaan uusi lossi.