Längd4 km
Varaktighet(2-4h)
Lietteiden reitti tar dig till några av Yyterilandets finaste naturområden ända fram till gränsen till Bottenhavets nationalpark. Njut av den magiska atmosfären i strandskogarna och på strandängarna och beundra från naturplattformer utsikten över de vassbeklädda våtmarkerna vid stränderna. Yyteris våtmarker är landets mest kända rastplats för vadare under deras flyttningstid, där nästan 30 arter av vadare observeras varje år. Här kan du också komma att se de fascinerade gravänderna, som är indikatorarten i Yyteris våtmarker. Rutten är som mest trafikerad på våren och hösten under fågelflyttningen, men eftersom den är platt är den lämplig för hela familjen att vandra året runt. På vintern kan stigen vara hal (ingen vinterväghållning) och vi rekommenderar gummistövlar under vårens översvämning. Rutten är lätt att ta sig fram på, med många spångar längs vägen. Du kan njuta av din matsäck medan du beundrar landskapet i naturplattformer, eller vid den norra punkten av rutten vid Munakari sandbank med lägereld och havsutsikt.
- Vidsträckt utsikt över havet
- Fågelskådning
Kontaktuppgifter
Mer information om målet
Start av turen: Langoura parkeringsplats, Huhtalanraitti 206, 28800 Björneborg.
Från den stora parkeringen följer du grusvägen, som snart övergår i en bred stig genom skogen. På de blötaste ställena finns det spångar.
Den första naturobservationsplattformen på rutten (Lietteet) ligger ca 1 km från startpunkten.
Till nästa naturobservationstorn (Sannannokka) är det ca 800 meter, huvudsakligen längs spångar och en bred gångbro av trä.
Sannannokka är en av de mest fotograferade platserna i området och ett av de bästa tornen för fågelskådning.
Gångbron fortsätter längs stranden i ca 1 km, med följande torn och plattformar i tur och ordning: Isosanta I, Hathuru och Isosanta II.
Efter ca 1,3 km från den sista naturobservationsplattformen korsar leden skogen till lägereldsplatsen Munakarinsäikkä, som också är ledens slutpunkt.
Återresan till startpunkten följer samma rutt, vilket innebär att ledens totala längd fördubblas.
Målpunkt: Langoura parkeringsplats, Huhtalanraitti 206, 28800 Björneborg.