Längd1,7 km
Varaktighet(1 h)
SvårighetsgradLätt
På denna korta naturstig kan du bekanta dig med den frodiga växtligheten och de mångsidiga svamparterna som berättar om Kielosaaris rika ekosystem samt njuta av en lugn promenad i vackra landskap. Den lättframkomliga spångbelagda rundslingan är planerad så att den passar naturvänner i alla åldrar, vare sig du är nybörjare eller van vid att röra dig i naturen. De informativa tavlorna och skyltarna leder dig vidare längs stigen. På Kielosaari finns ingen rastplats, men i närheten finns Könkäänsaari och Karhukumpu rastplatser med vindskydd där du kan njuta av en vilopaus och äta matsäck. På våren och försommaren kan leden vara ur bruk på grund av översvämningar.
- RundslingaDu kan gå leden i båda riktningarna.
- EldplatsVid de närliggande rastplatserna Könkäänsaari och Karhukumpu finns vindskydd.
- Möjlighet att slå lägerSlå läger i närheten av rastplatser.
- ToalettDet finns en toalett på parkeringsplatsen.
- Kom ihåg soppåsenDet finns inga soptunnor på leden. Ta med en soppåse och ta ditt eget skräp från terrängen till ekopunkten på parkeringsplatsen.
- Ingen vattenpost
- Inget vinterunderhåll
Kontaktuppgifter
StartpunktVaattunki parkeringsområde, Vaattunkikönkääntie 219, 96900 Vikajärvi
Du kommer till Kielosaari växt- och svampstigen från Vaattunkiköngäs parkeringsplats längs Könkäänsaari tillgängliga naturstig. Avståndet från parkeringsplatsen till växt- och svampstigens startpunkt är 650 m.
Från träbron mellan Könkäänsaari och Kielosaari öär kan du beundra flodlandskapet. Från bron går du nerför trappan till Kielosaari. Kielosaari växt- och svampstig är en ca. 350 lång rundslinga du kan gå i båda riktningarna. Ruttbeskrivningen är medsols.
Växt- och svampstigen börjar genast efter bron och trapporna och fortsätter till vänster.
Leden är en 70 cm bred tvärgående spång längs hela sträckan. Längs leden finns infotavlor som berättar om växter och svampar som är typiska för området.
Efter cirka 200 meter förgrenar sig leden till vänster mot Karhukumpu vindskydd. Avståndet till Karhukumpu vindskydd är cirka 250 meter. Vid vindskyddet kan du ta en paus och återvända till Kielosaari växt- och svampstig längs samma led. Vid Karhukumpu vindskydd finns en torrtoalett. Leden till Karhukumpu är tvärgående spång.
Kielosaari växt- och svampstig fortsätter från korsningen mot Karhukumpu tillbaka mot Könkäänsaari. Från korsningen går du bara drygt 150 meter, varefter du är tillbaka vid den velbekanta bron mellan Kielosaari och Könkäänsaari.
Efter att ha korsat bron igen, på vägen tillbaka till Vaattunkiköngäs parkeringsplats kan du ta en paus vid Könkäänsaari tillgängliga rastplatsen. På området finns två vindskydd, en eldplats, en tillgänglig torrtoalett och en utsiktsbrygga.
SlutpunktVaattunki parkeringsområde, Vaattunkikönkääntie 219, 96900 Vikajärvi