Gå till huvudinnehåll
Friluftsområden
En flygbild av en havsö. I den södra delen av ön ligger segelbåtar förtöjda i hamnen. Största delen av ön täcks av grönskande skog. I bakgrunden skymtar fastlandet.

Området med öar i Bottenviken omfattar tiotals öar som ligger åtskilda från varandra i det långa havsområdet mellan Uleåborg och Kemi. Öarna i den yttre skärgården är i huvudsak karga och steniga fågelöar och fågelskär, medan öarna närmare kusten är frodigare och skogbevuxna.

  • Skyddsområdeshelhet som består av flera små öar och skär
  • Röyttä vandringsled i Ijo och utflyktshamnar för dagsutfärder på tre öar
  • Gästhamnar med service i havsområdet mellan Uleåborg och Kemi
  • Områdets rika fågelbestånd är värt att bekanta sig med
  • De närmaste öarna är populära vinterutflyktsmål

Varning för terrängbrand15.07. 08:56 - 16.07. 00:00

Kontrollera begränsningar för eldning

Aktiviteter och leder

Öarna i Bottenviken lämpar sig för båtutfärder på några dagar. På Röyttä i Ijo finns en cirka tre kilometer lång naturstig.

De öar i Bottenviken som har serviceutrustning lämpar sig som besöksmål för båtutfärder på en eller två dagar.

De öar som ligger närmast kusten lämpar sig som mål för en paddlingstur. På öppet hav kräver paddling gedigen erfarenhet.

Områdets rika fågelbestånd är värt att bekanta sig med. Beakta rekommendationerna om rörelsebegränsningar sommartid som tryggar fåglarnas häckning.

Yrkesmässigt fiske är tillståndspliktigt på statens vattenområden och på allmänna vattenområden. Allemansrätten ger dig rätt att meta och pilka.

Öarna närmast fastlandet är populära skidutflyktsmål på vintern. Rör dig alltid på isen med en person som har erfarenhet av havsisen.

Öns strandvatten är stenigt och grunt. I ena änden av den lilla ön sträcker sig en lång vågbrytare ut i havet.

Naturen på öarna i Bottenviken

I Bottenviken stiger landet och skapar nya markområden. Öarnas flora och fauna påverkas också av de snabbt föränderliga och stränga förhållandena vid havet.

Naturen vid utflyktsmålet

Minneslista för besökare

  • Det finns rörelsebegränsningar i områdetMan bör undvika att stiga i land och röra sig på öarna i Natura-området under fåglarnas häckningstid 1.5–31.7. Rekommendationen gäller inte användningen av friluftskonstruktioner och friluftsleder som ligger utanför Natura-området.
  • Övernattning i utfärdshamnen är tillåtenDu får ha en båt i utflyktshamnen i max 2 dagar.
  • Slå läger endast på tillåtna lägerplatserVi rekommenderar att slå läger endast i den omedelbara närheten av markerade rast- och eldplatser samt stugorna.
  • Vid eldplatsen får man endast använda brännved som förts till platsen eller som man själv tagit med sigKom ihåg att använda ved sparsamt. Kontrollera alltid om terrängbrandvarning är i kraft innan du gör upp eld. Under varning för terrängbrand får man endast göra upp eld i kaminer med skorstenar.
  • Ha alltid husdjur i koppelHundspillning ska städas längre bort från stigarna.
Instruktioner och regler