Hamnskär
Hamnskär är en av Skarvörarnas största och högsta öar. På öns inre delar finns stenruiner som fiskare en gång i tiden har använt som övernattningsskydd. Öns namn hänvisar till en hamn, så kanske har det funnits mer sjötrafik än vanligt på ön.
Det finns inget dricksvatten på ön, ta med dig dricksvatten.
För att trygga fåglarnas häckningsro får man röra sig enbart längs de markerade stigarna under 1.5 - 15.7.
Läge
Sastmola, Koordinater (WGS84): P 61˚50,701' I 21˚19,866'
Närmaste hamn dit man kommer med bil, Krookka gästhamn. Koordinater (~ WGS84) lat: 61°51,121' lon:21° 865´ ETRS-TM35FIN: N: 6870022 E: 209796
Med båt
- Hamnskär ligger invid Ouraluotoleden.
- Djup 1,2 m.
- Brygga: sidoförtöjning.
Stora Enskär
Strandzonen på Stora Enskär varierar från sandstränder till stränder med stenblock. I centrum av ön finns gammal barrskog och några små gölar. På öns nordöstra strand finns en djävulsåker, dvs. en fornstrand.
Det finns en brunn på ön, men vattenkvaliteten har inte undersökts. Ta med dig dricksvatten.
För att trygga fåglarnas häckningsro får man röra sig enbart längs de markerade stigarna under 1.5 - 15.7.
Läge
Björneborg, Koordinater (WGS84): P 61˚40, 573' I 21˚22, 557'
Närmaste hamn dit man kommer med bil är Santunranta i Räfsö, Koordinater (WGS84): N 61°37,0’ - E21°2 6 , 4’
Med båt
- Man närmar sig Stora Enskär från den västgående farleden till bryggan i öns södra ända, där förtöjningen sker i bryggan och en boj.
- Med små båtar är även sidoförtöjning möjlig.
- Djup 2,0 m.



Enskär
Enskär (fi. Isokari) är en pärla i södra Bottenhavet. Enskär är en unik oas ute i havet. På ön finns förutom klipp- och stenstränder också frodiga lundar, torrängar och myrängar. Naturen är mycket mångsidig både till floran och till faunan. Den gamla bebyggelsen och i synnerhet betet och samlandet av vinterfoder har lett till att växligheten på denna ö, som är rätt så nära naturtillståndet, har blivit ännu mångsidigare. Det växer rentav 380 olika växtarter på Enskär.
Enskär är känt för sin fyr, som blev klar under Nikolaj I regeringsperiod år 1833. Planerna att bygga en fyr föddes redan i början av 1800-talet efter Napoleonkrigen, då Sverige avträdde Finland till Ryssland. Före det här använde man vid Bottniska viken huvudsakligen den farled som följdeSveriges kust, men Ryssland ville ha en förbindelseled till den finska sidan av Bottniska viken. Enskär är Finlands näst högsta fyr: 49,4 m.
På ön bodde förr i tiden inte enbart fyrpersonal utan också lotsstationens personal. I dag är en del av byggnaderna uthyrda till sommargäster.
På ön finns olika tjänster för turister och på sommaren kan man bekanta sig med fyren under en guidad rundtur. Man kommer till fyrön Enskär med egen båt eller på sommaren med förbindelsebåt från Nystad.
Det finns inget dricksvatten på ön, ta med dig dricksvatten.
För att trygga fåglarnas häckningsro får man röra sig enbart längs de markerade stigarna under 1.5 - 15.7.
Öns företagare har restaurang- och boendetjänster (isokari.fi).
Läge
Gustavs, koordinater N 60° 43,24', E 21° 01,90'
Närmaste hamn dit man kommer med bil är Pakkahuone gästhamn, Pakkahuoneentori 2, 23500 Nystad.
Med båt
- Enskär hör till Gustavs kommun och ligger 22 km sydväst om Nystad i södra delen av Bottenhavet.
- Det är ca 20 km från ön till Gustavs.
- Isokaris hamn ligger på öns östra strand och skyddas av en stor vågbrytare.
- Det finns minst 12 båtplatser vid de två bryggorna i hamnbassängen, alla med sidoförtöjning.
- Bryggan på östra sidan är en gästbrygga.
- Bojförtöjning.
- Djup 2,2–2,8 m.
- Isokaris gästhamn (isokari.fi)
- Båttransport från Nystad och Gustavs (isokari.fi).




Katanpää fästningsö
Katanpää har fungerat som fästningsö under första världskriget. Idag är Katanpää en kulturhistoriskt värdefull sevärdhet.
Katanpää är ett öppet besöksmål för alla båtfarare, där man kan beundra öns natur och det lilla kasernområdet som har formats under årtionden. Önens avlägsna läge har hjälpt till att bevara de ursprungliga byggnaderna. På ön finns välbevarade kasernbyggnader, ett trävatten torn, två kanonbatterier och kanonvägar som en gång belagts med kullerstenar av fångar. Befästningarna är skyddade av fornminneslagen, så besökare måste röra sig försiktigt för att säkerställa både deras säkerhet och bevarandet av befästningarna.
Det finns en vattenpost på ön.
För att trygga fåglarnas häckningsro får man röra sig enbart längs de markerade stigarna under 1.5 - 15.7.
Öns företagare har restaurang- och boendetjänster (katanpaa.fi)
Läge
Gustavs, Koordinater (WGS84): P 60˚36, 838' I 21˚10, 774'
Närmaste hamn dit man kommer med bil: Pleikiläntie 1547 Gustavs
Med båt
- Gästhamn.
- Djup 2–6 meter.
- 80 platser.
- Bojförtöjning.
- Hamninformation (katanpaa.fi).
- Kryssningar (katanpaa.fi).




Kuuskajaskari
Kuuskajaskari har fungerat som militärbas och redan på 1600-talet användes ön som betesö och bas för fiskare. På fästningsön har också försvarsmaktens kust- och utbildningsbatteri funnits. På Kuuskajaskari före detta befästningsö finns bl.a. fyra kustartillerikanoner som armén tagit ur bruk, två sjöbevakningstorn, rikligt med löpgravar och nästen.
Kuuskajaskari ön har ett lokalt och nationellt värdefullt fästningslandskap. Ön erbjuder sevärdheter för både kultur- och naturturister. Naturen på ön, som är en del av Bottenhavets nationalpark, är mycket mångsidig. Förutom fästningen har landskapet formats av landhöjningen under århundradena.
Läs mer om Kuuskajaskari (visitrauma.fi).
Det finns inget dricksvatten på ön, ta med dig dricksvatten.
För att trygga fåglarnas häckningsro får man röra sig enbart längs de markerade stigarna under 1.5 - 15.7.
Öns företagare har restaurang- och boendetjänster (kuuskajaskari.fi)
Läge
Koordinator (WGS84): 61°08.2'N, 21°22.2'E Kuuskajaskari ligger cirka fyra kilometer väster om hamnen i Raumo.
Närmaste hamn dit man kommer med bil är Suvities Merijakamo, Raumo.
Med båt
- På ön finns en gästhamn med bojförtöjning.
- Djupet är 2,2-2,8 meter.
- Dagförtöjning är gratis.
- För övernattande båtar är gästhamnen avgiftsbelagd (kuuskajaskari.fi)
- På sommaren finns det regelbunden vattenbusstrafik till Kuuskajaskari från Raumo (raumansaaristokuljetus.fi)


Kylmäpihlaja
Kylmäpihlaja fyrö ligger alldeles vid öppna havet på ca 10 kilometers avstånd från fastlandet. Kylmäpihlaja är en fin fågelö.
Kylmäpihlaja fyr uppfördes år 1953 och var den sista fyr som byggdes för att bemannas. Det robusta, fyrkantiga fyrtornet reser sig 36 meter över havet. Fyren har 104 trappsteg. Numera är fyrön ett populärt turistmål med utmärkta restaurang-, café-, bastu- och logitjänster.
Läs mer om Kylmäpihlaja (visitrauma.fi)
Det finns inget dricksvatten på ön, ta med dig dricksvatten.
För att trygga fåglarnas häckningsro får man röra sig enbart längs de markerade stigarna under 1.5 - 15.7.
Öns företagare har restaurang- och boendetjänster (kylmapihlaja.com)
Läge
Koordinater (WGS84): P 61˚8, 631' I 21˚18, 288'
Närmaste hamn dit man kommer med bil är Suvities Merijakamo, Raumo
Med båt
- Hamnbassäng där det finns platser med både boj- och sidoförtöjning.
- Djup 4 m.
- Dessutom en småbåtshamn till vänster när man kommer in från vågbrytaren.
- Dagförtöjning är gratis.
- För övernattande båtar är gästhamnen avgiftsbelagd (kylmapihlaja.com)
- På sommaren finns det regelbunden vattenbusstrafik till Kylmäpihlaja från Raumo (raumansaaristokuljetus.fi)



Äggrundet
Äggrundet är en före detta fiskarbas. Mellan enarna och de små tallarna finns det fortfarande fiskestugor, men nu används de av vandrare. Vid öns västra kant brusar det öppna havet.
Det finns inget dricksvatten på ön, ta med dig dricksvatten.
För att trygga fåglarnas häckningsro får man röra sig enbart längs de markerade stigarna under 1.5 - 15.7.
Läge
Koordinater (WGS84): P 61° 41.872' I 21° 22.904'
Närmaste hamn dit man kommer med bil är Santunranta i Räfsö N 61°37,0’ - E21°2 6, 4’
Med båt
Från kustleden en 1,2 meters farled öster om ön. Det finns en båtbrygga på ön.




Sälgskär
Sälgskärs stränder är steniga, men i de inre delarna växer robust tallskog. Blåbär trivs på tallmon och ön är ett utmärkt mål för bärplockning.
Det finns en brunn på ön, men vattenkvaliteten har inte undersökts. Ta med dig dricksvatten.
För att trygga fåglarnas häckningsro får man röra sig enbart längs de markerade stigarna under 1.5 - 15.7.
Läge
Vittisbofjärd skärgård, Björneborg, koordinater (WGS84): P 61˚41, 569' I 21˚23, 807'
Närmaste hamn dit man kommer med bil är Santunranta i Räfsö, koordinater (WGS84): N 61°37,0’ - E21°2 6 , 4’
Med båt
- Ankomst till Sälgskär sker från den norrgående farleden enligt infartsskyltarna.
- Två bryggor: större bryggan djup 1,7–2 m och mindre bryggan: djup 1 m.
- Förtöjning vid bryggan och vid boj, men med små båtar är även sidoförtöjning möjlig.
- Öppen för sydlig vind.


Säbbskär
Fyrön Säbbskär (fi. Säppi) ligger utanför Satakundas kust i Bottenhavet och hör till Euraåminne kommun. Ön ligger på 5,5 kilometers avstånd från fastlandet.
Säbbskär har värdefulla naturvärden: på den 150 hektar stora ön med näringsrik berggrund av diabas finns bl.a. ett område som ingår i det nationella lundskyddsprogrammet samt värdefulla kulturlandskap. Ön är också en viktig rastplats för flyttfåglar.
Museiverket har utsett ön Säppi till en byggd kulturmiljö av riksintresse. Säppi utgör en sammanhängande helhet där man kan bekanta sig med verksamheten vid fyren och på lotsstation på 1800-talet samt olika byggnader. Alla byggnader på Säppi är skyddade enligt Luvias strandgeneralplan.
Man började bygga den nuvarande fyren våren 1873. Den byggdes på västra stranden av ön, intill den farled som går från öppna havet till Björneborgs hamn. Fyren är 28,21 meter hög.
Det finns inget dricksvatten på ön, ta med dig dricksvatten.
För att trygga fåglarnas häckningsro får man röra sig enbart längs de markerade stigarna under 1.5 - 15.7.
Läge
Luvias yttre skärgård, Euraåminne, koordinator N 61°28,7’ - E 21°20,5’
Närmaste hamn dit man kommer med bil är Santunranta i Räfsö, N 61°37,0’ - E21°2 6, 4’
Med båt
- Man närmar sig bryggan på fyrön Säbbskär från nordväst enligt linjetavlorna.
- Bryggan har 10–12 gästplatser och båtarna förtöjs vid bojar eller med ankare.
- Djup 1,3 m.




Vähä-Haurunen
På ön Vähä-Haurunen finns klippstränder, ljunghedar, enbuskar och glesa trädbestånd.
Det finns inget dricksvatten på ön, ta med dig dricksvatten.
För att trygga fåglarnas häckningsro får man röra sig enbart längs de markerade stigarna under 1.5 - 15.7.
Läge
Nystad, koordinator: N 61° 00.809´ E 21° 16 318´
Närmaste hamn dit man kommer med bil är Pyhäranta, Kylänranta 10.
Med båt
- Det finns en båtbrygga på ön.


