Arbetet för att stoppa naturförlusten i naturskyddsområdena fortsätter i år. Målet för Forststyrelsens Naturtjänster 2026 är att iståndsätta bäckar, källor och fågelvatten vid tiotals objekt, hjälpa hotade skogsarter genom att bränna 172 hektar skog, förbättra marina naturtyper och nyckelartförekomster samt restaurera 1300 hektar myrmark. Dessutom omfattas 6000 hektar vårdbiotoper av skötseln via betesarrende- och andra samarbetsavtal.
"Naturtjänsterna förbereder sig på att ännu effektivare svara på de stora arealmålen i EU:s restaureringsförordning. Samtidigt är det dock viktigt att hålla fast vid de mest effektiva åtgärderna och objekten med tanke på mångfalden, även om de inte alltid skulle ge stora arealer", säger serviceägaren Santtu Kareksela som ansvarar för restaureringens effektivitet vid Forststyrelsens Naturtjänster.
Forststyrelsens Naturtjänster sköter statens naturskyddsområden och är en veteran när det gäller att förbättra och återställa naturens tillstånd i Finland. Naturtjänsterna utför restaurerings- och naturvårdsarbete som ökar och värnar om mångfalden, både i statens naturskyddsområden och i privata skyddsområden. Målet med arbetet är att säkerställa att vårt nätverk av naturskyddsområden bekämpar naturförlusten i Finland och Europa så effektivt som möjligt. Arbetets finansieras huvudsakligen från livsmiljöprogrammet Helmi (ym.fi) och delvis från de EU-finansierade projekten Priodiversity LIFE, Life2Taiga, Biodiversea LIFE-IP och LIFE Revives.
En del av arbetet är beroende av väderförhållanden och tillstånd, så de faktiska arbetsmängderna preciseras mot slutet av året. Som bäst pågår också planeringen av kommande års objekt.
Siikalahti är en av inlandets viktigaste fågelsjöar. Sjön hotas av igenväxning. Iståndsättningen inleddes i fjol och fortsätter nu under denna fältsäsong. Tidigare iståndsattes Siikalahti i början av 2000-talet.
Kalevansuo, som hör till Komioområdet i Loppi, restaureras under hösten 2026. På vintern 2024 och 2026 har trädbestånd som uppkommit till följd av dikning avlägsnats från objektet och nu på sensommaren/hösten slutförs restaureringsåtgärderna med utfyllnad och uppdämning av dikena. Det område som restaureras omfattar 35 hektar av trädbevuxen ris-tallmosse.
Det objekt som restaureras är ett gemensamt objekt för Naturtjänsterna och Skogsbruk Ab, och cirka en fjärdedel av den areal som restaureras är mångbruksskog som förvaltas av Skogsbruk Ab och resten är skyddsskog som förvaltas av Naturtjänsterna.
Heikinpuro i Salamajärvi nationalpark iståndsätts i sommar. Bäckens iståndsättning är en fortsättning på den tidigare iståndsättningen av Koirajoki i samma område. Båda hör till ett större avrinningsområde där flera myrar samt tjärnar och sjöar från samma avrinningsområde i Koirajoki har restaurerats. Målet är att förbättra vattendragens status och korrigera den försämring av naturens tillstånd som orsakats av tidigare markanvändning.
Den biologiska mångfalden i Lappland främjas i år genom restaurering av myrar, bäckar och skogar. I Kattilajärvi i Kolari och Kirakkaoja i Sodankylä restaureras myrar och bäckar. I myrarna fylls dikena och bäckarnas strömning återförs till de gamla naturfårorna. I Simo vid Nikkilänaapa återförs vatten till den skyddade myren. I kommunerna Ranua och Tervola restaureras flera myrar i privata skyddsområden.
Som en del av projektet Life2Taiga restaureras skogen genom bränning vid Riisitunturi i Posio och Martimonaapa i Simo. Restaureringsbränning ökar mångfalden i trädbeståndets struktur. Dessutom erbjuder skog som restaurerats genom bränning och förkolnade och brända träd en bra livsmiljö för arter som är beroende av dem.
Restaureringsarbetena i havsområdena väntar som bäst på myndigheternas godkännande av tillstånd. Alla arbeten genomförs som en del av projektet Biodiversea LIFE-IP.
Om tillstånden fås i skick genomförs följande arbeten enligt planerna:
I Skärgårdshavet hjälper man dessutom livsmiljöns hotade och krävande arter på Kråkskär genom naturvårdsåtgärder som görs i samarbete mellan Naturtjänsterna och deltagare i WWF:s talkoläger.
I Pitkäkangas i Ylöjärvi restaureras tallskog på torr mo genom att bränna skog på drygt fem hektar. Arbetet genomförs som en del av projektet Priodiversity LIFE. Restaureringsbränning ger ofta det bästa slutresultatet när ensidiga moskogar som lämpar sig för bränning restaureras.
Ett nytt betesområde iståndsätts på norra delen av Halsön i Korsnäs.
Restaureringen av myrarna i Kesonsuo skyddsområde framskrider. På vintern avverkades och borttransporterades träd som vuxit på den öppna myren söder om Tahkokangas samt röjdes dikeslinjer. På sommaren täpps områdets diken till genom grävmaskinsarbete. Myrarna i Kesonsuo skyddsområde har restaurerats sedan 2010 och det finns gott om arbete även för de kommande åren.
Utöver Kesonsuo restaureras också flera andra små myrobjekt i Norra Karelen både på statens marker och i privata naturskyddsområden. Samtidigt iståndsätts bäckarna i skyddsområdena.
Iståndsättningen av Livojoki och bäckarna fortsätter i projektet Life Revives. Livojoki, som en gång i tiden gick genom Europas största avverkningsområden, s.k. Osaras kalhyggen, rensades maskinellt för timmerflottning för 75 år sedan. Åns övre lopp återställs närmare naturtillstånd i projektet Life Revives 2025–2026. Målet är att förbättra levnadsförhållandena för flodpärlmusslan och vandringsfiskarna genom att stenlägga sammanlagt cirka 11 kilometer forsområden. Vid iståndsättningarna återställs dessutom cirka 7 hektar gamla fåror som torrlagts vid rensningarna och cirka 500 lekplatser byggs för vandringsfiskar.
I projektet Life Revives iståndsätts dessutom sammanlagt cirka 7 kilometer bäckar 2026. Målet med iståndsättningarna är att förbättra flodpärlmusslans och vandringsfiskarnas levnadsförhållanden i bäckar som försvagats av skogsbruket.
I Telkkämäki i Norra Savolax ordnas ett WWF-talkoläger som en del av projektet Priodiversity LIFE. På lägret avlägsnas främmande arter, förbereds svedjemarker, byggs gärdsgårdar och slås landskapsmässigt värdefulla ängar.
I Tiilikkajärvi nationalparks utvidgningsområden restaureras myrar och iståndsätts bäckar som en del av projektet Priodiversity LIFE. Nationalparken utvidgades 2023 och i de nya områdena finns det bland annat ett behov av att restaurera myrar på sammanlagt cirka 700 hektar.
Under 2026 restaureras sammanlagt cirka 128 ha myrar i områdena Haravamäki, Kuikkasuo och Löytynsuo i Tiilikka. Utöver restaureringen av myrarna restaureras Haravamäkis dikade källmiljö. Dessutom iståndsätts tre rensade bäckar: Haravapuro, Rinnepuro och Konttipuro, med en sammanlagd längd som ska iståndsättas på cirka 2 kilometer. Bäckarnas iståndsättning genomförs delvis i samarbete med Forststyrelsens Skogsbruk Ab.
I Kulju i Nystad iståndsätts en igenvuxen vårdbiotop så att fåren kan utföra naturvårdsarbeten i området under sommaren 2027.
Forststyrelsens strategiska mål är att trygga och stärka den biologiska mångfalden på statens mark- och vattenområden. Forststyrelsen har över 30 års erfarenhet av restaurering i statens naturskyddsområden och mångbruksskogar. Planeringen, genomförandet och uppföljningen av åtgärderna har under årtiondenas lopp utvecklats i samarbete mellan yrkespersoner och forskare.
Verkställandet av restaureringsförordningen medför mer omfattande skyldigheter än tidigare för att förbättra naturens tillstånd i olika livsmiljöer. Forststyrelsen har rikligt med sakkunskap om olika livsmiljöer samt lång praktisk erfarenhet av restaureringsåtgärder.
Se frågor och svar om restaurering i skyddsområden (på finska, metsa.fi).