Length1.1 km
Mustansaarenkeitaalla kulkija saa aavistuksen laajan keidassuokokonaisuuden maiseman ja lajiston ainutlaatuisuudesta. Polun varrella on luontotorni, josta on hyvä ihailla allikoiden kirjavoittamaa avaraa suomaisemaa sekä tarkkailla alueen monipuolista linnustoa sitä häiritsemättä.
- Mustansaarenkeidas on osa laajaa Haapakeitaan soidensuojelualuekokonaisuutta, johon kuuluu kymmenkunta erillistä suurta suota sekä lukuisia pienempiä soita.
- Haapakeitaan pinta-ala on noin 58 km², josta Mustansaarenkeidas on noin 11 km² laajuinen.
- Alue kuuluu Lauhanvuori-Hämeenkangas UNESCO Global Geoparkiin.
- Alueella saa liikkua jokaisenoikeudella.
Contact information
Starting pointPiikkiläntie, 63900 Isojoki
Tasainen polku kiemurtelee aluksi korpimetsässä. Polku on ollut ennen esteetön ja leveä, mutta se on kaventunut vuosien myötä. Polku on kuitenkin tasainen ja helppokulkuinen.
Suon laidalla näkymä alkaa laajentua, ja eteen avautuu upean karu suomaisema. Leveä polkusilta johdattelee liikkujan kohti suon laidalla seisovaa luontotornia.
Upeiden suoerämaisemien jälkeen polku sukeltaa jälleen metsän syleilyyn ja päättyy pysäköintialueelle.
End pointPiikkiläntie, 63900 Isojoki