Seuraavat yritykset tai muut yhteistyötahot tarjoavat palveluja Kolin kansallispuistossa. Niillä on yhteistyösopimus Metsähallituksen kanssa, ja ne toteuttavat kestävän luontomatkailun periaatteita (www.metsa.fi) toimiessaan kansallispuistossa.

Ukon Yläpihan palvelut

Muut yhteistyöyritykset

Opastetut retket ja ohjelmapalvelut

  • ​Ilovoltti Oy (feelkoli.fi)
  • Erä- ja luontopalvelut Hyväntähen (hyvantahen.fi)
    • Hiihto-, koskenlasku-, lumikenkäily-, melonta-, metsästys-, patikointi- ja teemaretket sekä luontoretket kansallispuistoon
  • Erässeikkailija (www.erasseikkailija.com)
    • Marjastus-, patikointi-, pyöräily- ja sienestysretket
  • Jongunjoen matkailu (jongunjoenmatkailu.com)
    • Hiihto-, kalastus-, lumikenkäily-, melonta-, patikka- ja veneretket 
  • Karelia Cottages (kareliacottages.com)
    • ohjelmapalveluita Kolilla
  • Karu Survival Oy (karusurvival.com)
    • Hiihto-, kalastus-, lumikenkäily-, melonta- ja teemaretket
  • Kestikievari Herranniemi (herranniemi.com)
    • Ohjelmapalvelut
  • Koli Activ Oy (koliactiv.fi)
    • Ympärivuotiset ohjelmapalvelut, varusteiden myynti ja vuokraus.
  • Koli Freetime (kolifreetime.fi)
    • Ohjelmapalvelut
  • Koli Cultura (kolicultura.fi)
    • Suunnitteilla oleva luontomatkailu- ja kulttuurikeskus
  • KoliHusky (kolihusky.com, englanniksi)
    • Koiravaljakkoretket
  • Kolin Ryynänen, puh 044 5695757 ja  e-mail: holidayfinland (at)gmail.com
    • Opastuspalvelut
  • Korpisoturi Oy (kiviniementila.fi)
    • Opastetut retket: hiihto, klastus,lumikenkäily, moottorikelkkailu, patikointi ja pyöräily
  • LakeLand GTE (lakelandgte.fi)
    • Kalastus- ja melontaretket
  • Lieksan Matkakaverit (ruunaa.eu)
    • Ruunaalla koskenlasku, ohjelmapalvelut
  • Moln (moln.fi/fi)
    • ohjatut lumikenkäilyretket
  • Nevalan Perinnetila (nevalantila.fi)
    • opastuspalvelut
  • Paimentupa (paimentupa.fi)
    • Maastoratsastus
  • Piekoli Oy (piekoli.fi)
    • Ohjelmapalvelu, kansainväliset opastukset
  • Raatamo (raatamo.fi)
    • Patikointi, teemaretket, polkujuoksu
  • Skafur-Tour (http://skafur-tour.fi)
    • Aktiivilomat ja luontomatkat
  • Wild Hikes Finland (wildhikesfinland.com)
    • hiihto-, melonta- ja patikointiretket, kalastus- ja linturetket

Välinevuokraus

Ruokapalvelut

Kuljetuspalvelut

  • Erä- ja luontopalvelut Hyväntähen (hyvantahen.fi)
    • Melontareissujen siirtymäkuljetukset
  • Erässeikkailija (www.erasseikkailija.com)
    • Venekuljetukset
  • Taksikoli Oy (taksikoli.fi)
    • Taksipalvelut ja Koli-Joensuu-Koli kimppakyydit
    • Kimppakyydin aikataulut ja varaustiedot: kimppakyyti (www.taksikoli.fi/kimppakyyti)
  • LakeLand GTE (lakelandgte.fi)
    • venekuljetukset ja risteilyt
  • Koli Freetime (kolifreetime.fi)
    • kimppataksi -palvelu
  • Kolin Alamaja, puh (013) 673 223 tai 040 776 3435
    • satamapalvelut
  • Kolin taksipalvelu (kolintaksi.fi)
    • taksipalvelut ja Koli-Joensuu-Koli kimppakyydit
    • kimppakyydin aikataulut ja varaustiedot: kimppakyyti (.kolintaksi.fi)
  • Lomakeskus Huhmari (lomakeskushuhmari.com)
    • risteilyt Höytiäisellä

Majoitus- ja tilavuokrapalvelut

Muut palvelut