Seuraavat yritykset tai muut yhteistyötahot tarjoavat palveluja Kolin kansallispuistossa. Niillä on yhteistyösopimus Metsähallituksen kanssa, ja ne toteuttavat kestävän luontomatkailun periaatteita (www.metsa.fi) toimiessaan kansallispuistossa.

Ukon Yläpihan palvelut

Muut yhteistyöyritykset

Opastetut retket ja ohjelmapalvelut

  • Koli Activ Oy (koliactiv.fi)
    • Ympärivuotiset ohjelmapalvelut, varusteiden myynti ja vuokraus.
  • ​Ilovoltti Oy (feelkoli.fi)
  • Koli Freetime (kolifreetime.fi)
    • Ohjelmapalvelut
  • Kolin Ryynänen, puh 044 5695757 ja  e-mail: holidayfinland (at)gmail.com
    • Opastuspalvelut
  • Paimentupa (paimentupa.fi)
    • Maastoratsastus
  • Piekoli Oy (piekoli.fi)
    • Ohjelmapalvelu, kansainväliset opastukset
  • Lieksan Matkakaverit (ruunaa.eu)
    • Ruunaalla koskenlasku, ohjelmapalvelut
  • Nevalan Perinnetila (nevalantila.fi)
    • opastuspalvelut
  • Korpisoturi Oy (korpisoturi.fi)
    • Kiviniemen tila: elämys-, kalliolaskeutumis- sekä melonta- ja opaspalveluita.
  • Wild Hikes Finland (wildhikesfinland.com)
    • hiihto-, melonta- ja patikointiretket
    • Kalastus- ja linturetket
    • Välinevuokraus: Packraft-välineet ja retkeilyvälineet
    • Leirikoulupalvelut
  • Skafur-Tour (http://skafur-tour.fi)
    • Aktiivilomat ja luontomatkat
  • Koli Cultura (kolicultura.fi)
    • Suunnitteilla oleva luontomatkailu- ja kulttuurikeskus
  • KoliHusky (kolihusky.com, englanniksi)
    • Koiravaljakkoretket
  • Karelia Cottages (kareliacottages.com)
    • ohjelmapalveluita Kolilla
  • Raatamo (raatamo.fi)
    • Patikointi, teemaretket, polkujuoksu
  • LakeLand GTE (lakelandgte.fi)
    • Kalastus- ja melontaretket
  • Karjalan Luontokoulu Oy
    • melonta, kalastus, linturetket, sukellusretket
  • Kestikievari Herranniemi (herranniemi.com)
    • Ohjelmapalvelut
  • Moln (moln.fi/fi)
    • ohjatut lumikenkäilyretket
  • Erä- ja luontopalvelut Hyväntähen (hyvantahen.fi)
    • Hiihto-, koskenlasku-, lumikenkäily-, melonta-, metsästys-, patikointi- ja teemaretket sekä luontoretket kansallispuistoon
  • Karu Survival Oy (karusurvival.com)
    • Hiihto-, kalastus-, lumikenkäily-, melonta- ja teemaretket

Välinevuokraus

Ruokapalvelut

  • Kolin keidas (kolinkeidas.com)
    • Kahvila- ja ravintolapalvelut
  • Koli Freetime (kolifreetime.fi)
    • ravintolapalvelut
  • Kestikievari Herranniemi (herranniemi.com)
    • ruokailupalvelut Vuonislahdessa
  • KoliActiv
    • Sataman Alamaja, kahvila, ravintola, tilausruokailut
  • Kolin Ryynänen, puh 044 5695757 ja  e-mail: holidayfinland (at)gmail.com
    • ateria- ja kahvilapalvelut
  • Lomakeskus Huhmari (lomakeskushuhmari.com)
    • ravintola
  • Majoitus Annila (majoitusannila.fi)
    • tilausruokailut
  • Karu Survival Oy (karusurvival.com)
    • ​maatosruokailu
  • Raatamo (raatamo.fi)
    • maastoruokailu

Kuljetuspalvelut

  • Erä- ja luontopalvelut Hyväntähen (hyvantahen.fi)
    • Melontareissujen siirtymäkuljetukset
  • Taksikoli Oy (taksikoli.fi)
    • Taksipalvelut ja Koli-Joensuu-Koli kimppakyydit
    • Kimppakyydin aikataulut ja varaustiedot: kimppakyyti (www.taksikoli.fi/kimppakyyti)
  • LakeLand GTE (lakelandgte.fi)
    • venekuljetukset ja risteilyt
  • Koli Freetime (kolifreetime.fi)
    • kimppataksi -palvelu
  • Kolin Alamaja, puh (013) 673 223 tai 040 776 3435
    • satamapalvelut
  • Kolin taksipalvelu (kolintaksi.fi)
    • taksipalvelut ja Koli-Joensuu-Koli kimppakyydit
    • kimppakyydin aikataulut ja varaustiedot: kimppakyyti (.kolintaksi.fi)
  • Lomakeskus Huhmari (lomakeskushuhmari.com)
    • risteilyt Höytiäisellä

Majoitus- ja tilavuokrapalvelut

Muut palvelut