Seuraavat yritykset tai muut yhteistyötahot tarjoavat palveluja Riisitunturin kansallispuistossa. Niillä on yhteistyösopimus Metsähallituksen kanssa, ja ne toteuttavat kestävän luontomatkailun periaatteita (www.metsa.fi) toimiessaan Riisitunturin kansallispuistossa.

Opastetut retket ja ohjelmapalvelut

  • Basecamp Oulanka (www.basecampoulanka.fi)
    • koskenlasku, melonta, linturetket, marjastus, patikointi, lumikenkäily, pyöräily, hiihto, teemaretket, vapaaehtoistyö, kiipeily, jääkiipeily
  • Finnature Oy (www.finnature.fi)
    • linturetket, valokuvausretket
  • Kuusamo Nature Photography (kuusamonaturephotography.fi)
    • lintu- ja luontokuvaus, patikointi, lumikenkäily
  • Korpihilla (www.korpihilla.fi)
    • lumikenkäily, marjastus, patikointi, sienestys
  • Kota-Husky (www.kota-husky.fi)
    • koiravaljakkoajelut  
  • Kujalan Porotila (www.kujalanporotila.com)  
    • poroajelut ja -safarit, lumikenkäily, marjastus, metsästys, patikointi, sienestys, teemaretket 
  • Metsäkellintäretket (forest4lolling.fi) 
    • Metsäkellintäretket, marjastus, sienestys, teemaretket
  • MunPolku (www.munpolku.fi)
    • Opastetut lumikenkä- ja patikointiretket sekä joogaohjelmat
  • North Trek (www.northtrek.net)
    • melonta, koskenlasku, patikointi, marjastus, sienestys, lumikenkäily, hiihto 
  • Outdoor Passion Finland Oy  (www.outdoorpassion.fi)
    •  patikointi ja seikkailuvaellukset, melonta, köysilaskeutuminen, lumikenkäily 
  • Palosaaren poro- ja kalastustila (www.palosaarenporotila.fi)
    • patikointi, sienestys- ja marjastusretket, porotilavierailut, poroajelut
  • Polar Lights Tours (www.polarlightstours.fi)
    • koiravaljakko- ja hevosvaellukset, patikointi, melonta, marjastus, sienestys, kalastus, metsästys, lumikenkäily 
  • RukaProGuides (www.rukaproguides.fi)
    • patikointi, linturetket, marjastus, sienestys, melonta, koskenlasku, kalastus, metsästysretket, hiihto, lumikenkäily, moottorikelkkailu
  • Ruka Adventures (www.rukaadventures.fi)
    • lumikenkäily, marjastus, melonta, patikointi, sienestys
  • Saijan lomakartano (www.saija.fi)
    • hiihto, lumikenkäily, koiravaljakko, marjastus
  • Stella Polaris Adventures (www.stellapolaris.fi)
    • kalastus, koskenlasku, melonta, patikointi, lumikenkäily 
  • T:mi SiniLahti (www.sinilahti.fi) 
    • patikointi, seikkailuvaellukset, melonta, marjastus, sienestys, pyöräily, lumikenkäily, hiihto

Välinevuokraus

Ruokapalvelut

Majoitus- ja tilavuokrapalvelut

Muut palvelut